Prva pomoć i realistički prikaz povrede, stanja i oboljenja

REALISTIČKI PRIKAZ POVREDA, STANJA I OBOLJENJA

Realistički prikaz povreda, stanja i oboljenja obuhvata likovno oblikovanje, predstavljanje i imitaciju (subjektivnih simptoma i objektivnih znakova) povreda, stanaj i oboljenja. To je najočiglednija i najdemonstrativnija metoda pri obuci prve medicinske pomoći. Omogućava sticanje trajnih i primenljivih veština privikavanja za efikasno reagovanje onoga ko pruža prvu pomoć u realnim životnim uslovima, bez straha i panike.

ISTORIJAT…

Ideja o relističom prikazu povreda, stanja i oboljenja prvi put u svetu javila se u Velikoj Britaniji nakon Drugog svetskog rata, kada se za obuke bolničara šminkala grupa glumaca.

U Srbiji je u martu 1966. u Glavnom odboru u Beogradu odžan prvi kurs za zdravstvene radnike. Kurs je držala Julija Beltram koja je bila deo „Unije nesreća“, društva koje je začetnik realističkog prikaza. Dobitnik je „Zlatne arene“ u Puli za šminku u filmu „Variola Vera“.

O RPPSO TIMU…

U timu relističkog prikaza povreda, stanja i oboljenja nalaze se šminkeri i glimci (markiranti ili simulanti). Pored obuke za realistički prikaz, oni moraju posedovati i znanja iz prve pomoći, kako bi što realnije prikazali nesreću i što adekvatnije reagovali na radne greške tima prve pomoći.

ULOGA ŠMINKERA:

* Poznavanje recepata/načina pripreme materijla za realistički prikaz povreda, stanja i oboljenja

* Što realnije osmišljvanje situacije povređivanja i mehanizma nstanka povrede

* Upućivanje markiranta na simulaciju subjektivnih i objektivnih znakova povreda, stanja i oboljenja

– Likovno predstvljanje povreda:

–         Adekvatan pribor za šminku, u skladu sa bojom kože markiranta i potpuno neštetan

–         U vezi sa situacijom

–         Pravo anatomsko mesto

–         Sa što manje materijala što efektnija šminka

ULOGA MARKIRANTA:

* Markirant mora biti osoba iznad 15 godina

* Mora poznavati znanja iz prve pomoći radi adekvatnije reakcije na greške tehničara prve pomoći tokom rada

* Posedovanje smisla za improvizaciju, glumu, komunikaciju, nepostojanje alergijskih reakcija kože,…

MATERIJAL ZA ŠMINKU:

* Masa – služi za oblikovanje povreda, nalik je na bezbojan plastelin koji se lepi za kožu. Namenjena je za prikazivanje otoka (npr. kod zatvorenih preloma), udubljenja (npr. ucrtavanje dubine posekotina), … Šminker je pravi u skladu sa bojom kože simulanta od tapetola, vode i soli.

* Veštačka koža – nanosi se preko mase radi bolje fiksacije. Pomoću nje prikazuju se oguljotine, rascepljenja i oštećeni delovi kože kod otvorenih preloma, razderotina, rasekotina,…

* Tečna krv – svetlo crvene i tamno crvene boje (arterijska i venska krv) – šminkanje posekotina, otvorenih preloma itd.; krv za usta – šminkanje oboljenja unutrašnjih organa, oštećenja usne duplje itd. ; sukrvičav likvor – šminkanja krvarenja iz uveta kod preloma baze lobanje,…

* Krem krv – poput veštačke zgrušane krvi. Stavlja se u dubinska oštećenja kože kod posekotina, otvorenih preloma, amputacija…

* Paste različitih boja: svetlo-crvene, tamno-crvene, plave (prikazivanje cijanoze i modrica), bela (belilo kože kod šoka), crna (opekotine)…

* Veštački znoj, želatin table (za predstavljanje ugljenisane kože kod opekotina trćeg stepena), pesak, zemlja ili piljevina (za prljanje rana, oguljotine, opekotine, u skladu sa situacijom), štapići za modeliranje rana, vazelin, puderi raznih nijansi, OHO lepak, iskuvane kosti (za otvorene prelome),…

Vrste povreda i oboljenja zavise od jačine dejstva sile (fizičke, mehaničke ili hemijske), mehanizma nastanka povrede ili stanja (pad, udar predmeta, fiziološke reakcije), vrste oružja, hemiklije, ujeda životinje ili insekta,…

OBOLJENJA

* Epilepsija

* Hipoglikemija i hiperglikemija

* Astma

* Angina pektoris

* Infarkt miokarda (srčani napad)

* Potres mozga

* Pijanstvo

* Histerija

* Toplotni udar

* Promrzline

* Moždani udar (šlog)

Primer šminkanja potresa mozga:

Mehanizam nastanka: sudar automobila – udarac glavom o komandnu tablu, pad pri kome nastupa bilo kakav udarac u glavu…

Šminka: bleda, pepeljasta boja kože, cijanoza usana, obično se šminka neka rana na glavi (npr. modrica)

Gluma: otežano disanje, vrtoglavica, iznenadna nesvestica, glumac ima osećaj da će umreti

ZATVORENE POVREDE

To su one povrede kod kojih nije narušen kontinuitet kože. Tu se ubrajaju:

modrice, ubodi insekata, ogrebotine, oguljotine, manje posekotine, uganuća, iščašenja i zatvoreni prelomi kosti.

Primer šminkanja modrica:

Mehanizam nastanka: modrice su krvni podlivi čiji uzrok nastanka može biti udarac u izbočene i otkrivene delove kože (usled pada, pritiska, udarca tupim ili oštrim predmetom). Na reakciju udarca, sveža modrica je tamno ljubičasta,  a one modrice koje prolaze su od tamno zelene do žućkste boje.

Šminka: mesto udarca se šminka ljubičastom bojom (pomešati plavu i crvenu senku ili pastu). U centru modrice boja je intenzivnija, dok je na periferiji modrice boja najslabija.

Gluma: trzanje na dodir osetljivog mesta, ukoliko je modrica npr. na licu simulant se žali na glavobolju, vrtoglavicu,…

OTVORENE POVREDE

Otvorene povrede su one sa narušenim kontinuitetom kože, pri čemu su ošećeni i njeni dubinski slojevi. U njih ubrajamo: posekotine, amputacije, otvorene prelome,…

Primer šminkanja posekotine:

Mehanizam nastanka: oštećenje kože oštrim predmetom, oštrom ivicom, alatom,…

Šminka: šminker mora postaviti tzv. sistem (sistem cevčica prilepljenih za kožu markiranta koji prati anatomsku liniju krvnih sudova, koji se puni veštačkom krvlju. Pritiskom na deo sistema markirant simulira isticanje krvi u ritmu rada srca), naneti i dobro uglačati masu boje kože markianta, veštačku kožu za fiksaciju mase, raseći masu shodno mehanizmu nastanka, naneti svetlocrvenu i tamnocrvenu krem krv u ranu i posuti tečnu krv na ranu. U slučaju velikog isticanja krvi šminka se i stanje šoka: bledilo lica i usana.

Gluma: pridržavanje povređenog dela tela, povređeni se žali na bol, stiskanje usana, malaksalost, žeđ,oblivenost znojem,…

JOŠ NEKE VRSTE POVREDA...

* Opekotine

* Strana tela (staklo, metal, geleri bombe, nož,…)

* Povrede oka

* Prostrelne i ustrelne rane

* Zatvorene i otvorene povrede sa i bez ispalih organa . . .

ZA DODATNE INFORMACIJE KONTAKTIRAJTE NAS!!!